Doğru Kolye Seçimi Nasıl Yapılır?

Altın Takılar

Kıyafetlerimizi tamamlayan en önemli unsurlar takı ve aksesuarlardır. Bu yüzden şık görünüme dikkat eden kişiler için kıyafet seçimi kadar takı ve aksesuar seçimi de önemlidir. Bu yazımızda en sık kullanılan aksesuarların başında gelen kolyeleri inceleyeceğiz. Doğru kolye seçimi yaparken yüz tipi, boyun ölçüsü ve boyun yapısına dikkat edilmelidir.

Boyun Ölçüsüne Göre Takı Seçimi:

Öncelikle boyun ölçüsünü almak kolay olacaktır. Bir mezurayı boyunuza dolayarak boyun ölçünüzü kolayca alabilirsiniz. Ortalama bir kolye için boyun ölçünüzden 10 cm daha uzun bir kolyeyi tercih edebilirsiniz. Choker veya gerdanlık gibi daha kısa yapıda olan boyun aksesuarları için boyun ölçünüzden 5 cm daha uzun olanları tercih edebilirsiniz.

Boyun Yapısına Göre Kolye Seçimi:

İnce boyunlulara kısa yapılı olan gerdanlıklar daha çok yakışır ve boyunlarını vurgulamak için sıkça tavsiye edilmektedir.

Uzun ve ince bir boyunlulara ise ortalama 40 cm uzunluğunda zincire sahip kolye daha çok yakışır çünkü bu tarz kolyeler ile kuğu boynuna dikkat çekilir.

Kısa veya geniş boyunlular için ise boyunlarını daha uzun ve zarif gösteren boyun ölçülerinden 50 cm kadar daha uzun olan kolyeler yakışır.

Yüz Şekline Göre Takı Seçimi:

Yuvarlak bir yüzünüz varsa, kısa kolyelerden uzak durun onların yerine daha uzun olan kolyeleri tercih ederek yüzünüzün daha uzun görünmesini sağlayarak daha şık bir görüntüye sahip olabilirsiniz. Uzun bir yüzünüz varsa, 40 cm civarı uzunlukta kısa bir zincir yüzünüzün daha yuvarlak görünmesini sağlayacak ve şık bir görüntü oluşturacaktır. Oval bir yüz şekliniz varsa genel olarak herhangi bir uzunlukta kolye size uygun olabilir.