Altın Takılarınızı Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Altın Takılar

Altın takılar günlük hayatta en sık kullanılan aksesuarlardır. İnsanların en az kıyafetleri kadar dikkat ettikleri bu değerli parçalar, uygun şekilde muhafaza edilmedikleri ve doğru şekilde kullanılmadıkları için deforme olmaya başlarlar. Gün içinde takılarınızı sık kullanıyorsanız muhtemelen beyaz altınlarda sararma, sarı altınlarda ise kararmalarla karşılaşırsınız. Sizin için bu yazımızda altın takıların temizlenmesi hakkında birkaç teknikten bahsedeceğiz.

1) Amonyak ile Altın Takı Temizliği

Yaklaşık 1 litre suyun içerisine biraz sabun rendeleyin. Sonra sabun rendelediğiniz suyun içerisine 15-20 gram aralığında amonyak ekleyin. Altın takılarınızı yaptığınız bu karışımın içine koyun ve yarım saat kadar bekleyin. Yarım saat geçince takılarınızı karışımdan çıkartın ve soğuk suyla durulayın. Sonrasında da deri bir parçayla takınızı silip parlatın.

2) Tuz ile Temizleme

Tuz ile altın temizlemek için ilk olarak bir kabın içini alüminyum folyoyla kaplayın. Sonra kabın içine iki yemek kaşığı kadar tuz ve takılarınızın hacmine bağlı olarak bir miktar su ekleyin. 5 dakika boyunca kaynatın ve sonrasında takılarınızı kaptan çıkartın. Kuru bir bezle silin.

3) Deterjanlı Bez ile Temizleme

Eğer altın takılarınız taşlı ise temizlemek için diğerlerine göre daha hassas olan bu yöntemi kullanmalısınız. Bir beze bulaşık deterjanı sıkın ve sonrasında takılarınızı yumuşak şekilde silin. Sonrasında kuru bir bez ile takılarınızı silin ve takılarınızın nemini kaybetmesi için kuru bezin üzerinde biraz bekletin.

4) Bulaşık Deterjanı ile Temizleme

Bir kabın içini alüminyum folyo ile güzelce kaplayın. Sonra bu kabın içerisine bulaşık deterjanı ve bir miktar su ekleyin. Bu karışımı 5 dakika kadar kaynatın ve diş fırçası ile altın takılarınızı temizleyin.